Kronika - wydarzenia z historii instytutu

Wydarzenia z bieżącego roku

 

Andrzej Adrabiński nie żyje

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 września zmarł dr Andrzej Adrabiński.
Był pracownikiem instytutu w latach 1973-1995, w okresie od 1989 do 1991 był Zastępcą Dyrektora Instytutu ds. Dydaktycznych.

W sobotę, drugiego kwietnia o godz 11:00 w sali wykładowej 119 odbędzie się Dzień Otwarty Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W programie spotkania: rozmowy z pracownikami i studentami instytutu, wykłady popularnonaukowe i drobny poczęstunek.

XVIII Olimpiada Informatyczna - II etap we Wrocławiu

W dniach 8-10 lutego 2011 roku nasz instytut gościł uczestników II etapu XVIII Olimpiady Informatycznej. W naszym regionie startowało prawie 60 uczniów reprezentujących szkoły z Wrocławia (ponad trzydziestu, w tym ponad dwudziestu uczniów z XIV LO), Jeleniej Góry (3 osoby), Kalisza, Kościana, Legnicy (5 osób), Poznania (8 osób) i Sieradza (2 osoby). Uczestnikom dzielnie sekundowali nasi studenci, często jeszcze niedawno olimpijczycy, pomagając w czasie organizacji zawodów i zawzięcie dyskutując o rozwiązaniach.

uczestnicy II etapu XVIII OI we Wrocławiu

Wyróżnienie dla mgr. Filipa Sieczkowskiego

Rozstrzygnięto XXVII Ogólnopolski Konkurs na najlepsze prace magisterskie z dziedziny informatyki, zorganizowany w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał mgr Filip Sieczkowski za pracę Automated Derivation of Abstract Machines from Reduction Semantics: A Formalisation of the Refocusing Transformation in the Coq Proof System, wykonaną w Instytucie Informatyki. Promotorem pracy był dr Dariusz Biernacki.
W załączeniu wyniki wyniki konkursu.

Nagrody Premiera dla polskich uczonych

W listopadzie Prezes Rady Ministrów wyróżnił doroczną nagrodą polskich uczonych (lista wyróżnionych). Laureaci otrzymali ją w trzech kategoriach: za wybitny dorobek naukowy, wybitne osiągnięcia naukowe, za rozprawy habilitacyjne, rozprawy doktorskie i za wybitne krajowe osiągnięcia naukowo-techniczne. Nagrody wręczone w 2010 r. honorują osiągnięcia naukowe roku 2009. Z naszej uczelni zostali nagrodzeni: prof. Jerzy Lukierski, prof. Lechosław Latos-Grażyński i dr Michał Moskal.

Maciej M. Sysło laureatem nagrody im. Marka Cara

Profesor Maciej M. Sysło został laureatem nagrody im. Marka Cara przyznawanej za wybitne osiągnięcia w tworzeniu warunków dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Więcej o nagrodzie można przeczytać na stronie Forum Teleinformatyki.

Kanał XML
 

Kronika 2007

Październik

W dniu 27 października w Poznaniu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Drużyna naszych studentów w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Władysław Kwaśnicki i Mateusz Rukowicz zajęła trzecie miejsce.

Wrzesień

W dniu 26 września odbyła się uroczystość nadania sali wykładowej nr 141 w nowej siedzibie Instytutu Informatyki imienia Doktora Jerzego Szczepkowicza. Dyrektor Instytutu, Prof. Krzysztof Loryś powitał przybyłych kilkadziesiąt osób – Jego Magnificencję Rektora, Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki, byłych i obecnych pracowników Instytutu, doktorantów, rodzinę Jerzego Szczepkowicza i zaproszonych gości. Prof. Stanisław Lewanowicz przypomniał karierę zawodowa i najważniejsze osiągnięcia Jerzego Szczepkowicza. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie przez JM Rektora UWr. Leszka Pacholskiego tablicy pamiątkowej ku czci Jerzego Szczepkowicza, umieszczonej w sali noszącej Jego imię. Krótkie wspomnienia o J. Szczepkowiczu wygłosili: Prof. Stefan Paszkowski z PAN, Jego bezpośredni przełożony w latach 1962–1979, następnie Prof. Władysław Narkiewicz, Dziekan Tomasz Rolski oraz Prof. Józef Łukaszewicz. Uroczystość zakończyło koleżeńskie spotkanie przy lampce wina.

Sierpień

Student Przemysław Uznański zdobył złoty medal w finale odbywających się w Paryżu XXI Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych.

Maj

W dniu 29 maja odbył się cykl imprez prezentujących firmę Google społeczności Uniwersytetu Wrocławskiego. Na główną część prezentacji: Company Presentation, przybył tłum zainteresowanych, który ledwo pomieścił się w sali Wielkiej Wschodniej. Przedstawiciele tej tak bliskiej informatykom firmy tym razem poszukiwali we Wrocławiu i okolicach młodych, utalentowanych ludzi do współpracy w centrach On-line Sales and Operations. W związku z tym, oprócz naszych studentów, zawitało do nas wielu innych, o odmiennych zainteresowaniach i talentach. Wszyscy mieli okazję posłuchać o działalności formy Google i wyjść bogatszymi o firmowe gadżety.

W dniach 17 i 24 maja w naszym instytucie odbyła się Majówka z Informatyką - spotkania z ciekawymi zagadnieniami informatycznymi adresowane do wszystkich uczniów szkół średnich. Staraliśmy się w ich trakcie przedstawić informatykę w pełnej gamie barw, opowiadając nie tyle o programowaniu (no, może trochę), lecz o tym, co można zrobić dzięki komputerom i jakie paradoksy powstają na styku człowiek-komputer. Na każdym ze spotkań gościliśmy około 150 osób. Wysłuchali oni wykładów na następujące tematy:

W tygodniu pomiędzy spotkaniami odbyła się kolejna edycja Fajnego Konkursu Informatycznego. Majówka z Informatyką była sponsorowana przez Urząd Miejski Wrocławia.

Kronika 2006

Styczeń

Z początkiem roku 2006 nasz wizerunek w internecie przybrał kolejną postać. Nad jego stroną techniczną i merytoryczną pracowali: Michał Moskal, Łukasz Piwowar i Przemka Kanarek. Szata graficzna została natomiast wybrana w drodze konkursu spośród projektów zaproponowanych przez naszych studentów - poniżej projekty: Arka Janickiego (2 - zwycięski, 1), Jacka Michalskiego (3, 4), Piotra Sadowskiego (5) i Michaliny Ziółkowskiej (6, 7).

1.thumnail   2.thumnail    3.thumnail    4.thumnail   5.thumnail    
6.thumnail   7.thumnail

Luty

W dniu 21 lutego odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Sebastiana Bali pt. Decision Problems on Regular Expressions. Promotorem był prof. Leszek Pacholski.

W dniach 14-16 lutego odbył się II etap Olimpiady Informatycznej, organizowanej przez Uniwersystet Wrocławski. Uczestniczyły w nim 52 osoby z 15 miejscowości.
Szczegółowe informacje, w tym wyniki drugiego etapu, znajdują się na stronie internetowej Olimpiady Informatycznej (patrz także zdjęcie uczestników II etapu we Wrocławiu).

Marzec

W niedzielę 26 marca odbyły się Drzwi Otwarte dla kandydatów na studia informatyczne. Tym razem spotkaliśmy się w Instytucie Matematycznym, by przy okazji z bliska obejrzeć nowy gmach Instytutu Informatyki, w którym przyjdzie studiować naszym nowym kandydatom. W programie spotkania, oprócz wycieczki do nowego gmachu instytutu, znalazły się niezwykłe historie opowiedziane przez naszych studentów i absolwentów:
Łukasza Piwowara o grafice komputerowej;
Michała Moskala o wolności w informatyce;
Kuby Łopuszańskiego o pracy dla Billa Gatesa
i Maćka Modelskiego o nawróceniu na drogę nauki.
Na zakończenie zostały ogłoszone wyniki konkursu Dni Otwartych Okien, a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz koszulki instytutowe.

Kwiecień

Student Tomasz Wawrzyniak został zakwalifikowany na staż do firmy Microsoft.
W lipcu wyjeżdza na trzy miesiące do Redmond.

Maj

W dniu 14 maja w finale konkursu Potyczki Algorytmiczne 2006 zwyciężył Tomasz Wawrzyniak.

Czerwiec

Marcin Bieńkowski zdobył nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych informatyków.

W tegorocznej, dziewiątej edycji Dolnośląskich Zawodów w Programowaniu Zespołowym nasze drużyny zajęły miejsca: I, II, III, V, VI, IX, X, XI. W zawodach startowały 23 drużyny. Szczegółowe informacje o wynikach można znaleźć na stronie zawodów.

W tym roku stypendium Google Summer of Code dostał student Piotr Wolny.

W dniu 6 czerwca w naszym Instytucie gościł prof. Franz Baader, który kieruje grupą badawczą Automata Theory na Uniwersytecie w Dreźnie. Gość wygłosił wykład pt. A Description Logic Voyage: From Inexpressive to Expressive Languages and Back.

W dniu 3 czerwca odbyła się trzecia runda zawodów Google Code Jam Europe, która wyłoniła finalistów tych zawodów. Do pięćdziesięcioosobowej grupy finalistów zakwalifikowało się trzech naszych studentów: Paweł Gawrychowski, Michał Bartoszkiewicz i Paweł Olchawa. Finał odbędzie się 29 czerwca w Dublinie.

Wrzesień

W czwartek 21 września nastąpiło uroczyste otwarcie naszej nowej siedziby, na które przybyli liczni goście i gospodarze. Atmosferę i obecnych utrwalił na zdjęciach Mirek Korzeniowski.

Październik

W dniu 3 października odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej mgr. Przemysława Skibińskiego pt. Reversible data transforms that improve effectiveness of universal lossless data compression. Promotorem był dr hab. Marek Piotrów.

Studia pierwszego stopnia rozpoczęło w tym roku 135 studentów. Aż 107 z nich nie zdawało egzaminu wstępnego i zostało zakwalifikowanych na podstawie wyników egzaminu maturalnego. Zanotowaliśmy też rekordową liczbę laureatów i finalistów olimpiad przedmiotów ścisłych - w tym roku mamy ich aż 14. Mamy też 19 nowych studentów informatyki wieczorowej, a dalsze 9 osób podjęło magisterskie studia uzupełniające.

Listopad

W listopadzie zakończyła się ostatecznie wyprowadzka z baraczku na Karłowicach. Zaczęła się na początku lipca, jednak opóźnienia w dostawie mebli do nowego budynku zmusiły do zmian w organizacji przeprowadzki. Jako ostatnia wyprowadziła się z Przesmyckiego biblioteka, której nową siedzibą jest remontowana biblioteka Instytutu Matematycznego, w przyszłości biblioteka wydziałowa.

W dniu 19 listopada, na zawodach Central Europe Programming Contest zespół naszych studentów w składzie: Paweł Gawrychowski, Kuba Łopuszański i Tomek Wawrzyniak zajął czwarte miejsce, awansując do finałów zawodów ACM, które odbędą się w marcu w Tokio.

W dniach 3-4 listopada nasze drużyny odnotowały kolejny udany występ na Akademickich Mistrzostawach Polski w Programowaniu Zespołowym, zajmując trzecie (Paweł Gawrychowski, Kuba Łopuszański i Tomek Wawrzyniak) i piąte miejsce (Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Maciej Popowicz). Pozostałe cztery drużyny reprezentujące Uniwersytet Wrocławski zajęły miejsca: 10, 16, 26, 33 - startowało ponad 50 zespołów.

Kronika 2005

Styczeń

Firma SAFO Sp. z o.o. z Lublina zorganizowała programistyczne Zawody Noworoczne 2005, w których uczestniczyło 25 zespołów z całego kraju. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Łukasz Piwowar, Jakub Łopuszański, Kuba Straszewski, Paweł Gawrychowski, Paweł Olchawa, Michał Bartoszkiewicz, Maciej Popowicz, Rafał Kozik, Piotr Didyk, Michalis Kamburelis, Piotr Jakóbczyk, Mateusz Malinowski, Marcin Bieńkowski, Patryk Obara, Tomasz Wawrzyniak, Mirosław Korzeniowski, Andrzej Mnich. Nagrodą dla zwycięzców jest notebook HP Compaq.

Na seminarium instytutowym 11 stycznia prof. Aleksander Janicki z Instytutu Matematycznego wygłosił referat pt. Stochastyczna matematyka finansowa - metody komputerowe.

W dniu 4 stycznia odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Pawła Woźnego pt. Własności współczynników Fouriera względem semiklasycznych wielomianów ortogonalnych. Promotorem był prof. Stanisław Lewanowicz.

Luty

W dniu 22 lutego odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Katarzyny Paluch pt. Approximation Algorithms for Rectangle Tiling. Promotorem był prof. Krzysztof Loryś.

W dniach 8-10 lutego odbył się drugi etap XII Olimpiady Informatycznej organizowanej corocznie przez Uniwersytet Wrocławski. Zakwalifikowanych było 335 uczniów z całej Polski. Zawody trwały jednocześnie w siedmiu okręgach: gliwickim, krakowskim, rzeszowskim, sopockim, toruńskim, warszawskim i wrocławskim. Nasz Instytut gościł 51 zdolnych uczniów, głównie z Wrocławia (III LO, XIV LO), Poznania (VIII LO) i Szczecina (XIII LO), którzy samodzielnie rozwiązywali dwa zadania pierwszego i drugiego dnia zawodów w ciągu pięciogodzinnej sesji. Wszyscy walczyli o wejście do finału, które w tym roku dawało nie tylko indeks na naszej uczelni, lecz także stypendium na pierwszym roku. Szczegółowe informacje, w tym wyniki drugiego etapu, znajdują się na stronie internetowej Olimpiady Informatycznej (patrz także zdjęcie uczestników II etapu we Wrocławiu).

Marzec

W niedzielę, 22 marca Instytut Informatyki gościł uczniów szkół średnich podczas organizowanych corocznie Drzwi Otwartych.
Uczniowie mogli poznać dyrekcję Instytutu, zapoznać się z obowiązującymi w tym roku zasadami rekrutacji oraz z oferowanymi kierunkami kształcenia na studiach informatycznych, posłuchać wykładu na temat algorytmów wyboru dobrych strategii w grach planszowych, spotkać się ze studentami naszego Instytutu, skorzystać z wolnego dostępu do pracowni komputerowych oraz wziąć udział w zawodach programistycznych, w których nagrodami były książki.

W dniach 9-12 marca Instytut Informatyki uczestniczył w XI Dolnośląskich Prezentacjach Edukacyjnych TARED 2005, odbywających się w Hali Ludowej we Wrocławiu. Podczas targów można było spotkać się z pracownikami i studentami Instytutu Informatyki, którzy udzielali informacji dotyczących zasad rekrutacji i studiów w naszym Instytucie.

Kwiecień

W dniu 6 kwietnia w Szanghaju odbył się finał zawodów ACM International Collegiate Programming Contest, uważanych za mistrzostwa świata w programowaniu zespołowym. Nasz zespół w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański i Tomasz Wawrzyniak zajął piąte miejsce i zdobył srebrny medal. W eliminacjach startowało ponad 4000 trzyosobowych zespołów z 1600 uczelni w 71 krajach.

Maj

W dniu 13 maja zespół w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Maciej Popowicz wygrał zawody internetowe w programowaniu zespołowym IPSC. W zawodach wzięło udział ponad 600 zespołów z 59 krajów.

W dniach 5-6 maja 2005 w warszawskiej siedzibie Microsoftu odbył się krajowy finał tegorocznej edycji konkursu ImagineCup. Do finału w kategorii Projektowanie oprogramowania zakwalifikowano projekt „Pericles”, którego autorami są nasi studenci: Włodzimierz Bielski, Adrian Ciura, Bartłomiej Legiędź i Piotr Wolny. Już sam fakt zakwalifikowania się do finałów jest dużym sukcesem naszego zespołu, a w finałach, w których zaprezentowano wiele równorzędnych projektów, „Pericles” ostatecznie wywalczył 7. miejsce.

Czerwiec

Student Michał Bartoszkiewicz zwyciężył w internetowych zawodach programistycznych „OPSSesja Algorytmiczna”.

W dniu 22 czerwca na Politechnice Wrocławskiej odbyły się Dolnośląskie Zawody w Programowaniu Zespołowym. Zwycięstwo odniósł nasz zespół w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański i Tomasz Wawrzyniak.

Studenci naszego Instytutu: Tomasz Izydorczyk, Maciej Kiciński, Łukasz Kupka, Szymon Szczepaniak, Paweł Szymański, Michał Zdziński i Grzegorz Żur otrzymali podziękowanie od JM Rektora za wyjątkowo kreatywny udział przedsięwzięciu, którego celem było stworzenie oprogramowania wspomagającego pracę programu Wolontariat Uniwersytetu Wrocławskiego.

Rada Nagrody im. Witolda Lipskiego dla młodych naukowców w zakresie informatyki przyznała honorowe wyróżnienie Katarzynie Paluch.

W dniach 4-7 czerwca gościliśmy w instytucie prof. Wolfganga Strassera, szefa aktywnie działającej grupy badawczej z Uniwersytetu w Tübingen, pioniera grafiki komputerowej w Niemczech. Na seminarium instytutowym w dniu 6 czerwca prof. Strasser wygłosił referat pt. Realtime Animation and Visualisation of Complex Scenes on Standard PCs.

Lipiec

Wiktor Zychla otrzymał honorowy tytuł Most Valuable Professional w kategorii Visual Developer - Visual C#. MVP to międzynarodowy program Microsoftu mający na celu nagradzanie i promocję wyjątkowych ludzi działających w ramach internetowych środowisk IT Pro, których pasja i zamiłowanie do technologii udziela się innym.

Student Rafał Rzepecki otrzymał grant od firmy Google w ramach projektu Summer of Code.

Październik

W dniach 28-29 października w Krakowie odbyły się X Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Drużyna w składzie: J. Łopuszański, P. Gawrychowski i T. Wawrzyniak zajęła 3. miejsce, a zespół:
M. Popowicz, M. Bartoszkiewicz i P. Olchawa uplasował się na 6. miejscu. Także pozostałe nasze drużyny, złożone głównie ze studentów pierwszego roku, spisały się dobrze, zajmując 13., 18. i 34. miejsce.

Student Paweł Gawrychowski odniósł kolejny duży sukces, zajmując w finale zawodów TopCoder w Santa Clara w Kalifornii 7. miejsce. TopCoder są najbardziej prestiżowymi zawodami indywidualnymi w programowaniu.

Rozpoczyna się nowy rok akademicki, warto więc zanotować, co się zmieniło. Tym bardziej, że zmieniło się bardzo dużo. Będzie to ostatni rok funkcjonowania Instytutu Informatyki w dotychczasowej siedzibie na Karłowicach. Na początku 2006 roku przeniesiemy się do nowego budynku w pobliżu placu Grunwaldzkiego. W dniu 1 września, po dziewięciu latach sprawowania funkcji dyrektora, prof. Leszek Pacholski objął funkcję rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i przestał kierować naszym Instytutem. W tej sytuacji odpowiedzielność za Instytut wzięło na siebie następne pokolenie. Po raz pierwszy w historii dyrekcja Instytutu Informatyki składa się z jego absolwentów. Instytutem kieruje teraz prof. Krzysztof Loryś. Pomaga mu w tym dr Przemysława Kanarek, zajmując się sprawami dydaktycznymi, także dr Tomasz Jurdziński zastępujący dyrektora w sprawach naukowych oraz dr Marcin Młotkowski, który po raz drugi dba o sprawy finansowe. Studentami informatyki opiekuje się prof. Witold Charatonik pełniący funkcję prodziekana.

Pięcioletnie studia informatyczne rozpoczęło w tym roku 13 studentek i 100 studentów. Po raz pierwszy część tych osób nie zdawała egzaminu wstępnego, a została zakwalifikowana na studia na podstawie egzaminu maturalnego. Mamy też 19 nowych studentów informatyki wieczorowej, a dalsze 19 osób podjęło magisterskie studia uzupełniające. Łącznie kształcimy 513 studentów. W Instytucie kształci się, prowadzi badania i pomaga w uczeniu studentów 24 doktorantów.

Listopad

W dniu 26 listopada odbył się internetowy konkurs programistyczny OPSSesja Algorytmiczna.
Wzięło w nim udział 580 uczestników. Zawody wygrał Paweł Gawrychowski. W czołówce byli także inni nasi studenci.

W dniach 19-20 listopada w Budapeszcie odbyły się zawody Central Europe Programming Contest. W zawodach startowało ponad 50 zespołów z Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Nasze drużyny zajęły następujące miejsca:

Grudzień

W dniu 3 grudnia w Poznaniu odbyły się otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Startowało ponad 140 zespołów, w tym cała czołówka krajowa. Wygrał zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego, przed naszą drużyną (P. Gawrychowski, J. Łopuszański, T. Wawrzyniak). Drugi nasz zespół (M. Bartoszkiewicz, P. Olchawa, M. Popowicz) zajął 6. miejsce, a drużyna w składzie T. Cichocki, R. Głogowski, P. Głyżewski - 13. miejsce.

Kronika 2004

Marzec

Dnia 21 marca odbyły się DRZWI OTWARTE, w trakcie których uczniowie szkół średnich mieli okazję spotkać się z pracownikami instytutu, porozmawiać ze studentami i zapoznać się z ofertą dydaktyczną oraz zasadami rekrutacji.

W dniu 18 marca Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich udzieliła na 5 lat akredytacji kierunkowi informatyka prowadzonemu przez Instytut Informatyki.

W dniu 9 marca odbyło się seminarium instytutowe, w którym uczestniczyło wyjątkowo wielu słuchaczy. Nasi studenci: Michał Moskal, Paweł Olszta i Kamil Skalski opowiedzieli o stworzonym przez siebie języku Nemerle.

Grupa naszych studentów (Michał Moskal, Paweł Olszta, Kamil Skalski, Łukasz Kaiser) zaangażowanych w projekt „Nemerle” otrzymała od Microsoft Research grant w wysokości 25 tys. € na dalsze badania. Jest to pierwszy grant w Polsce przyznany przez Microsoft na badania naukowe.

Dnia 5 marca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora dr. hab. Stanisławowi Lewanowiczowi.

Na początku miesiąca Instytut Informatyki otrzymał raport zespołu oceniającego Państwowej Komisji Akredytacyjnej zawierający także uwagi krytyczne. Raport wzbudził żywą dyskusję wśród pracowników i studentów.

Kwiecień

Na seminarium instytutowym w dniu 27 kwietnia prof. Jerzy Nawrocki z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej wygłosił referat pt. Studio Rozwoju Oprogramowania jako element kształcenia w zakresie inżynierii oprogramowania.

Nowy budynek Instytutu Informatyki ma już fundamenty. Zaczęły powstawać pomieszczenia przeznaczone na garaże.

W dniu 7 kwietnia Minister Edukacji Narodowej i Sportu zwiększyła dotację na budowę nowego Instytutu Informatyki o kwotę 7 mln złotych.

Maj

Państwowa Komisja Akredytacyjna udzieliła akredytacji kierunkowi informatyka w Instytucie Informatyki.

W dniu 4 maja na seminarium instytutowym prof. Tadeusz Czachorski z Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN z Gliwic wygłosił referat pt. Analityczne, numeryczne i symulacyjne modele kolejkowe dla oceny efektywności pracy sieci komputerowych i komunikacyjnych.

Czerwiec

28 czerwca egzaminowaliśmy ok. 1200 kandydatów na studia matematyczne i informatyczne. Najlepszy z kandydatów udzielił poprawnych odpowiedzi na 119 ze 120 pytań. Najlepszy kandydat na informatykę dobrze odpowiedział na 116 pytań. O każdy indeks na studiach informatycznych rywalizowało 5 osób. Aby go zdobyć, trzeba było uzyskać 1411 punktów z 3000 możliwych. Wśród kandydatów na informatykę było 11% dziewcząt, prawie taki sam jest odsetek kobiet wśród osób przyjętych. W Instytucie Informatyki będzie studiować 2 olimpijczyków. Egzamin wstępny zdała spora grupa kandydatów na studia wieczorowe.

Prezes Rady Ministrów przyznał nagrodę za rozprawę doktorską za rok 2003 dr. Emanuelowi Kierońskiemu.

W dniu 18 czerwca na Politechnice Wrocławskiej odbyła się VII edycja Dolnośląskich Zawodów w Programowaniu Zespołowym. Nasi studenci odnieśli duży sukces, zajmując trzy pierwsze miejsca, a w pierwszej szóstce uplasowały się jeszcze dwa inne nasze zespoły.

Dnia 15 czerwca na budowie nowego gmachu Instytutu Informatyki został wmurowany akt erekcyjny. W uroczystości wzięli udział: prof. Zdzisław Latajka, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Lucjan Ryk, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Stopiński, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, prof. Leszek Pacholski, dyrektor Instytutu Informatyki, dziekani Wydziału Matematyki i Informatyki kilku ostatnich kadencji oraz wiele innych osób zaangażowanych w powstanie nowej siedziby Instytutu Informatyki. Jest już pierwsza nadziemna kondygnacja nowego budynku Instytutu Informatyki.

Wrzesień

Firma Procter&Gamble nagrodziła wybitnych absolwentów siedmiu wyższych uczelni w Polsce. Jednym z laureatów VIII edycji Konkursu dla Najlepszych Absolwentów Uczelni Wyższych został mgr Rafał Nowak.

Z placu budowy nowego Instytutu Informatyki zniknął dźwig. Jest już prawie cała bryła budynku. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę pozostałych prac.

Od 20 do 24 września w Karpaczu odbyła się coroczna konferencja European Association for Computer Science Logic (CSL 04).
Tym razem konferencja była organizowana przez nasz Instytut, a przewodniczącym komitetu programowego był prof. Jerzy Marcinkowski.

Jubileuszowa XX Konferencja „Informatyka w Szkole” odbyła się w dniach od 6 do 9 września 2004 roku we Wrocławiu. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Informatyki i prof. Macieja M. Sysło oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

Październik

Dnia 26 października zostały zakończone rozmowy z firmą Warbud. Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Zdzisław Latajka oraz Dyrektor Robert Żołędowski z Warbudu podpisali umowę, na mocy której Warbud do 15 lutego 2006 zakończy budowę nowego budynku Instytutu Informatyki. Umowa przewiduje wykonanie prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie budynku Instytutu, z wyjątkiem wyposażenia ruchomego, nie zostanie też wykończony bar.

W dniu 18 października w Strasbourgu odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej „Evolutionary Data-Mining Methods in Discovering Stock Market Expertise from Financial Time Series” mgr. Piotra Lipińskiego. Promotorami pracy byli prof. Jerzy Korczak i prof. Anna Bartkowiak.

W dniach 5-8 października w Gdańsku odbyła się VI Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania. Konkurs na najlepszy plakat tej konferencji wygrali nasi studenci: Andrzej Krzywda, Tomasz Nazar i Paweł Wielgus. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez profesora W.M. Turskiego.

Początek roku akademickiego jest okazją do przedstawienia paru danych statystycznych. W wyniku egzaminu i postępowania rekrutacyjnego szansę rozpoczęcia dziennych studiów informatycznych otrzymało 155 osób. Z tej szansy skorzystało 120 kandydatów.
Wśród studentów pierwszego roku mamy trzech olimpijczyków. Mamy w sumie 530 studentów. Większość z nich (328 osób) studiuje na 5-letnich studiach magisterskich. Na studia licencjackie są zapisane 83 osoby, a 47 osób zdobywa wiedzę na magisterskich studiach uzupełniających. Mamy też 73 studentów na studiach wieczorowych. Studia uzupełniające rozpoczęło w tym roku 27 osób, a wieczorowe - 32 osoby. Zmiana zasad rekrutacji spowodowała, że nie przyjęliśmy nikogo na studia licencjackie. Spodziewamy się, że w drugim semestrze część studentów pierwszego podejmie ten rodzaj studiów, także z własnego wyboru. Na studiach doktoranckich kształcą się i pomagają nam w pracy 24 osoby, w tym 4 osoby przyjęte w tym roku.

Listopad

W dniach 19-21 listopada w Budapeszcie odbyły się środkowoeuropejskie zawody ACM w programowaniu zespołowym (CEPC). Drużyna Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański i Tomasz Wawrzyniak zajęła trzecie miejsce i zakwalifikowała się do finału. Druga drużyna w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Maciej Popowicz zajęła szóste miejsce. Finały zawodów odbędą się w Szanghaju w kwietniu 2005 roku.

Grudzień

W dniach 2-4 grudnia w Poznaniu odbyły się II Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym, w których uczestniczyło 137 zespołów. Uniwersytet Wrocławski reprezentowały cztery drużyny. Czwartą lokatę zajął zespół w składzie Jakub Łopuszański, Tomasz Wawrzyniak i Paweł Gawrychowski; szóstą - zespół: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa i Maciej Popowicz. Na 12. miejscu uplasował się zespół: Jan Otop, Piotr Jakóbczyk i Jakub Straszewski, a na 20. drużyna: Piotr Didyk, Kamil Skalski i Michał Moskal.

Kronika 2003

Styczeń

10 stycznia p. Karol Wituszyński z firmy Microsoft przedstawił na seminarium wykład na temat "Visual Studio .NET - profesjonalne narzędzia dla programistów i architektów oprogramowania".

Luty

W dniach 11.02-13.02 w naszym Instytucie po raz dziesiąty odbył się II etap Olimpiady Informatycznej. W tych dniach gościliśmy ok. pięćdziesięciu młodych, zdolnych ludzi, którzy przyjechali wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przy okazji zakwalifikować się do finału olimpiady i być może zdobyć indeks na studia. II etap olimpiady jest rozgrywany w kilku ośrodkach na terenie całej Polski (Gliwice, Kraków, Sopot, Warszawa, Wrocław) i do Wrocławia tradycyjnie przybywa młodzież z zachodniej części Polski. W tym roku najliczniej reprezentowani byli uczniowie szkół poznańskich, częstochowskich, wałbrzyskich i wrocławskich. Na stronie Olimpiady Informatycznej można znaleźć szczegółowe informacje o wynikach Olimpiady i zadaniach, które w tym roku przygotowano dla zawodników.

Marzec

W dniach 12-15 marca Instytut uczestniczył w targach edukacyjnych TARED, które odbywały się we wrocławskiej Hali Ludowej. Zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszego instytutu.

Maj

Na seminarium 26 maja p. Michał Jędrzejczak z Microsoftu wygłosił dwa wykłady:

W dniu 13 maja odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Emanuela Kierońskiego pt. O złożoności logiki ze strażnikami z dwiema zmiennymi i z relacjami tranzytywnymi.Promotorem był prof. Leszek Pacholski.

W dniu 9 maja odbyło się kolejne seminarium z udziałem pracowników firmy Microsoft. Tematy wykładów:

Czerwiec

W dniu 26 czerwca odbył się egzamin wstępny na Wydział Matematyki i Informatyki. Zgłosiło się 1351 kandydatów, w tym 7 olimpijczyków, a 811 kandydatów wymieniło studia dzienne na informatyce jako najbardziej preferowany kierunek. Mieliśmy więc ponad 5 kandydatów na jedno miejsce. Podczas egzaminu należało rozwiązać 30 zadań i dla każdego zadania odpowiedzieć na cztery pytania. Najlepszy z kandydatów udzielił 119 poprawnych odpowiedzi i zdobył 2910 punktów z 3000 możliwych. Aby zostać studentem informatyki pięcioletniej trzeba było zdobyć 1657 punktów. Na informatykę trzyletnią przyjmowaliśmy kandydatów, którzy na egzaminie uzyskali powyżej 1500 punktów.

W dniu 10 czerwca odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Pawła Kellera pt. Obliczanie całek nieoznaczonych funkcji osobliwych lub oscylujących. Promotorem był prof. Stanisław Lewanowicz.

Październik

Odbyły się VIII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Patronat nad zawodami objął prof. dr hab. inż. Michał Kleiber, Minister Nauki i Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych. Firma Prokom Software S.A. sponsorowała zawody i była fundatorem nagród. W zawodach uczestniczyło pięć drużyn reprezentujących Uniwersytet Wrocławski i złożonych ze studentów naszego Instytutu, kolejna startowała poza konkursem. Zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego przed zespołem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Trzecie miejsce zajęła reprezentująca Uniwersytet Wrocławski drużyna w składzie Paweł Gawrychowski, Remigiusz Różycki i Jarosław Byrka.

Instytut Informatyki był wizytowany przez przedstawicieli Uczelnianej Komisji Akredytacyjnej.

Ruszyła budowa nowej siedziby dla Instytutu Informatyki. W dniu 23 października została podpisana umowa z wykonawcą budynku. Rozpoczęcie budowy stało się możliwe dzięki dotacji Komitetu Badań Naukowych w wysokości 21 mln złotych.

Odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie seminarium instytutowe. Uczestniczyło w nim wyjątkowo wielu słuchaczy, w pierwszym rzędzie studenci. Podczas seminarium Paweł Olszta z naszego Instytutu opowiadał o swoich wrażeniach ze stażu w Microsoft Research w Redmond. Był jedną z 15 osób spoza Stanów Zjednoczonych przyjętą na staż w tym roku i jednym z pięciu stażystów z Polski. Jest prawdopodobne, że także w przyszłym roku Microsoft umożliwi odbycie stażu wybranym osobom z całego świata.

Rozpoczął się 29. rok w historii Instytutu Informatyki. Mamy 589 studentów i 24 doktorantów. Na pierwszym roku studiów magisterskich jest 117 studentów, studia licencjackie rozpoczęło 41 osób. Wśród studentów pierwszego roku jest 3 olimpijczyków. Mamy też 29 studentów na pierwszym roku studiów wieczorowych, a 22 osoby zaczynają studia uzupełniające. Do grona osób prowadzących zajęcia dydaktyczne dołączyło siedmiu nowych doktorantów:

Grudzień

W dniach 18-19 grudnia Instytut Informatyki był wizytowany przez przedstawicieli Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Kronika do 2002

2001

Początki informatyki w Polsce (pdf)

Październik

W dniu 30 października odbyło się seminarium nt. 3D rendering in Computer Graphics. Seminarium poprowadził prof. Remy Malgouyres z LLAIC, Université Clermont 1.

Nasz Instytut jest organizatorem tegorocznej VI edycji Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym. Zawody odbyły się w dniach 26-27 października.

24 października dr hab. Krzysztof Loryś otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

W dniu 23 października odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Marcina Młotkowskiego pt. Specification and optimization of the Smalltalk programs. Promotorem był prof. Leszek Pacholski.

W dniu 9 października odbyło się pierwsze w tym roku seminarium instytutowe. Referat pt. Praktyczna statystyka i informatyka wygłosił prof. T. Bednarski.

W dniu 3 października, na wykładzie dr Ewy Gurbiel z efektywnego tworzenia oprogramowania, ze studentami spotkał się prof. Leszek A. Maciaszek z Uniwersytetu w Sydney, autor wykorzystywanej na tych zajęciach książki pt. Requirements analysis and systems design (Addison-Wesley). Podczas korespondencji w sprawie tego podręcznika przypadkiem okazało się, że prof. Maciaszek przebywa właśnie we Wrocławiu i może przyjąć zaproszenie do odwiedzenia Instytutu.

Studia doktoranckie podjęli w tym roku:

Początek roku akademickiego to także czas zmian kadrowych. W naszym Instytucie przestali pracować: prof. Krystyna Ziętak, prof. Zbigniew Czech i dr Marcin Kik, a rozpoczął pracę prof. Tadeusz Bednarski. Mamy też dwu nowych administratorów: Krzysztofa Pietroszka i Tomasza Słotę.

Rozpoczął się rok akademicki – 27. w historii Instytutu Informatyki. Podczas inauguracji roku akademickiego prof. Andrzej Hulanicki wygłosił wykład pt. Znaczenie badań naukowych – punkt widzenia matematyka. Studia dzienne na pierwszym roku podjęło 172 studentów, w tym 98 na studiach magisterskich. Pierwszy rok studiów wieczorowych liczy 35 studentów. Na studiach dziennych mamy 464 studentów, a dalszych 77 osób kształci się na studiach wieczorowych.

Listopad

W dniu 20 listopada odbył się wykład habilitacyjny dr. Marka Piotrowa pt. Obliczeniowe aspekty rekonstrukcji kodu DNA.

Laureatem V Konkursu o nagrodę Procter&Gamble Polska dla Najlepszych Absolwentów Uczelni Wyższych został mgr Paweł Woźny. JM Rektor wręczył nagrodę 15 listopada, podczas obchodów Święta Uniwersytetu.

Grudzień

W dniu 11 grudnia odbył się wykład habilitacyjny dr. Wiesława Szwasta pt. Hipoteza Kolaitisa-Vardiego.

2002

Styczeń

Na seminarium instytutowym 15 stycznia dr Adam Przepiórkowski z IPIPAN w Warszawie mówił o pracach nad przetwarzaniem języków naturalnych.

Rada Wydziału Matematyki i Informatyki na posiedzeniu w dniu 15 stycznia jednomyślnie poparła wniosek o nadanie sali wykładowej 32 w Instytucie Informatyki imienia doktora Jerzego Szczepkowicza.

Luty

W dniu 19 lutego na seminarium instytutowym gościł mgr Tadeusz Świątek, dyrektor Wrocławskiego Oddziału Prokom Software SA. Dyr. Świątek przedstawił strukturę i profil firmy, a następnie odpowiadał na pytania studentów, m.in. na temat metod rekrutacji nowych pracowników.

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego na posiedzeniu w dniu 22 lutego nadał sali nr 32 w Instytucie Informatyki imię doktora Jana Jerzego Szczepkowicza.

Marzec

W dniu 26 marca na seminarium instytutowym wystąpiła dr Krystyna Jerzykiewicz, wieloletni pracownik Instytutu, obecnie zastępca dyrektora Departamentu Informatyki w Banku PKO BP w Warszawie. Dr Jerzykiewicz opowiedziała o specyfice pracy informatyków w banku.

W dniach 6-9 marca Instytut uczestniczył w VIII Dolnośląskich Prezentacjach Edukacyjnych TARED 2002, odbywających się w Hali Ludowej we Wrocławiu.

Kwiecień

Rada Naukowa Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie w dniu 9 kwietnia nadała mgr Ewie Kołczyk stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki za rozprawę pt. Edukacja informatyczna w polskim systemie szkolnym. Promotorem był prof. Maciej M. Sysło.

Maj

14 maja mgr Maciej Gębala obronił rozprawę doktorską pt. Rekonstrukcja poliomin wypukłych i decyzją Rady Wydziału Matematyki i Informatyki otrzymał stopień doktora nauk matematycznych. Promotorem pracy był prof. Leszek Pacholski.

Przez tydzień przebywali w naszym instytucie goście z Katedry Metod Numerycznych Uniwersytetu Lwowskiego: dr Borys Ostudin i dr Jaroslaw Harasym. Dr Ostudin opowiedział o rozwiązywaniu równań całkowych.

Czerwiec

11 czerwca odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr. Andrzeja Łukaszewskiego pt. Offsety i operatory Minkowskiego w przyspieszaniu obliczeń globalnego modelu oświetlenia. Promotorem był prof. Leszek Pacholski.

Dnia 1 czerwca już po raz siódmy odbyły się pełne niespodzianek zawodyw programowaniu indywidualnym WIELKA PRZESMYCKA. W tym roku po raz pierwszy gra toczyła się o nagrodę ufundowaną wspólnie przez Zakład Teorii Informatyki i absolwentów Instytutu Informatyki. W zmaganiach wzięły udział 73 osoby. Zwycięzcą został Tomasz Czajka z Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne miejsca zajęli Paweł Parys z Tarnowskich Gór i Karol Cwalina z Warszawy, uczniowie liceów ogólnokształcących. Czwartym był Remigiusz Różycki z naszego Instytutu.

Wrzesień

W dniu 27 września rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Zdzisław Latajka odsłonił w sali im. dr. Jerzego Szczepkowicza pamiątkową tablicę poświęconą patronowi sali. W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina Jerzego Szczepkowicza, wielu jego
współpracowników z dawnych lat i liczni pracownicy Instytutu Informatyki.

W dniach 18-21 września 2002, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, odbyła się XVIII Konferencja Informatyka w Szkole. Od piętnastu lat, Instytut jest jednym z dwóch głównych organizatorów (obok MENiS), a Maciej M. Sysło kieruje pracami Komitetu Organizacyjnego i Programowego tej corocznej konferencji. W tym roku, w konferencji uczestniczyło ponad 520 osób (m.in. nauczyciele ze szkół i z uczelni, metodycy, przedstawiciele firm i wydawnictw) oraz ponad 30 firm komputerowych i wydawnictw. Materiały konferencji (w dwóch tomach) ukazały się przed konferencją.

1 września rozpoczęła się kolejna trzyletnia kadencja władz uniwersyteckich. Funkcję dyrektora Instytutu Informatyki nadal pełni prof. Leszek Pacholski. Pomagają mu teraz trzej zastępcy: sprawami naukowymi zajmuje się dr hab. Marek Piotrów, dydaktyką – dr Witold Charatonik, a finansami i sprawami technicznymi dr Marcin Młotkowski.

Podcza uroczystej immatrykulacji studenci rozpoczynający studia na Wydziale Matematyki i Informatyki złożyli ślubowanie i odebrali indeksy z rąk dziekanów Grzegorza Karcha i Jerzego Marcinkowskiego. Zebrani wysłuchali także wykładu prof. Ludomira Newelskiego pt. Czy komputer może zastąpić matematyka.

Październik

W dniach 25-26 października odbyły się VII Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. Po raz drugi organizatorem zawodów był nasz Instytut. Mistrzostwa odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Wrocławia Stanisława Huskowskiego. Uczestniczyło w nich 30 drużyn reprezentujących uczelnie z całej Polski. Dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego, a trzecie – studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drużyny reprezentujące Uniwersytet Wrocławski znalazły się na 4., 6., 7. i 19. pozycji.

Dr Przemysława Kanarek została uhonorowana Medalem Edukacji Narodowej.

Podczas inauguracji roku akademickiego zespół w składzie: Ewa Gurbiel, Grażyna Hardt-Olejniczak, Ewa Kołczyk, Helena Krupicka, Maciej M. Sysło odebrał przyznaną przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Nagrodę Zespołową za pakiet do nauczania informatyki i stosowania technologii informacyjnej w uczeniu się i w nauczaniu wszystkich pozostałych przedmiotów gimnazjalnych.

Studia doktoranckie rozpoczęli:

W tym roku akademickim w instytucie kształci się 585 studentów, z czego 338 na studiach magisterskich, 61 na studiach wieczorowych i 20 na studiach magisterskich uzupełniających. Na pierwszy rok studiów przyjęliśmy 175 studentów, w tym 104 na studia magisterskie i 15 na studia wieczorowe.

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego 2002/2003 odbyła się 4 października w Auli Leopoldyńskiej. Wykład inauguracyjny pt. Matematyka a chaos wygłosił prof. dr hab. Roman Duda.

Listopad

W dniu 27 listopada dyrektor Instytutu Informatyki prof. L. Pacholski odebrał z rąk Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego list gratulacyjny i certyfikat potwierdzający wyróżnienie wniosku instytutu w projekcie "Superpracownia 2002". Projekt ten jest częścią programu "Internet w Szkołach – Projekt Prezydenta RP". Wyróżnione uczelnie otrzymają nowoczesne pracownie komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem.

17 listopada odbyły się zawody ACM Collegiate Programming Contest Central-European Regionals. Drużyna Uniwersytetu w składzie: Jarosław Byrka, Paweł Gawrychowski i Remigiusz Różycki zajęła piąte miejsce. Jest to najwyższa pozycja, jaką udało się dotychczas zdobyć reprezentacji naszej uczelni w tych zawodach. Wyprzedziły nas jedynie dwie drużyny z Warszawy oraz zespoły z Bratysławy i Budapesztu.

W dniu 12 listopada odbył się wykład habilitacyjny dr. Witolda Charatonika pt. Dowodliwe bezpieczeństwo w kryptografii.

Budowa Instytutu Informatyki

Kronika budowy

26 października 2004
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Zdzisław Latajka oraz Dyrektor Robert Żołędowski z Warbudu podpisali umowę, na mocy której Warbud do 15 lutego 2006 zakończy budowę nowego budynku Instytutu Informatyki. Umowa przewiduje wykonanie prac budowlanych, wykończeniowych i wyposażenie budynku Instytutu, z wyjątkiem wyposażenia ruchomego, nie zostanie też wykończony bar.
wrzesień 2004
Z placu budowy nowego Instytutu Informatyki zniknął dźwig. Jest już prawie cała bryła budynku. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę pozostałych prac.
15 czerwca 2004
Na budowie nowego gmachu Instytutu Informatyki został wmurowany akt erekcyjny.
Jest już pierwsza nadziemna kondygnacja nowego budynku.
7 kwietnia 2004
Minister Edukacji Narodowej i Sportu zwiększyła dotację na budowę nowego Instytutu Informatyki o kwotę 7 mln złotych.
Nowy budynek Instytutu Informatyki ma już fundamenty. Zaczęły powstawać pomieszczenia przeznaczone na garaże.
24 listopada 2003
Rozpoczęcie kopania fundamentów.
3 listopada 2003
Rozpoczęcie prac na placu budowy.
23 października 2003
Uniwersytet Wrocławski podpisuje umowę z wykonawcą budynku
16 października 2003
Komitet Badań Naukowych uchwałą z dnia 16 października 2003 przyznał dotację celową w wysokości 21 milionów złotych na dofinansowanie w latach 2003-2005 kosztów budowy budynku Instytutu Informatyki.
26 czerwca 2001
Prezydent Wrocławia podpisuje pozwolenie na budowę nowego budynku Instytutu Informatyki.

Zdjęcia z placu budowy

Zdjęcia Roberta Specjała

17.11.03 – 9.01.04
23.01.04 – 27.02.04
11.03.04 – 30.03.04
14.04.04 – 28.05.04
14.06.04 – 07.07.04
4.11.04 – odbiór budowy
Zdjęcia Andrzeja Łukaszewskiego
Wmurowanie aktu erekcyjnego

Pozostałe zdjęcia

1 grudnia 2003: 1 2 3 4 5

10 grudnia 2003: 1 2

9 stycznia 2004: 1 2 3 4

Jan Jerzy Szczepkowicz


Jan Jerzy Szczepkowicz
1940 - 1997

Nota biograficzna

    Jerzy* Szczepkowicz urodził się 25 kwietnia 1940 r. w Bydgoszczy. Po ukończeniu gdańskiego Technikum Przemysłu Okrętowego studiował matematykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i uzyskał tytuł magistra w 1962 r.

    W dniu 1 lipca 1962 r. został pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, obejmując posadę asystenta w Instytucie Matematycznym, ściślej biorąc - w nowoutworzonym Zakładzie Metod Numerycznych tego instytutu. 1 października 1963 r. awansował na starszego asystenta.

    W maju 1969 r. Jerzy Szczepkowicz obronił swoją pracę doktorską pt. O tablicowym sterowaniu procesem weryfikacji składniowej w translatorze ALGOLu. W skład Komisji do spraw przewodu doktorskiego weszli: prof. Kazimierz Urbanik (przewodniczący), prof. Edward Marczewski, prof. Czesław Ryll-Nardzewski, prof. Jerzy Słupecki, doc. Ludwik Borkowski, doc. Władysław Narkiewicz, doc. Stefan Paszkowski (promotor) oraz doc. Józef Łukaszewicz i doc. Władysław Turski (recenzenci).

    1 października tego roku dr Szczepkowicz został awansowany na stanowisko adiunkta.

    Po utworzeniu Instytutu Informatyki (luty 1975 r.) J. Szczepkowicz został na siedem lat (1975-1982) kierownikiem Zakładu Metod Programowania w tym instytucie.

    W latach 1982-1986 dr Szczepkowicz przebywał za granicą -- najpierw przez rok w Iraku, a następnie przez trzy lata w Jordanii, gdzie był wykładowcą informatyki w Yarmouk University.

    Wkrótce po powrocie został na własną prośbę przeniesiony na stanowisko starszego specjalisty naukowo-technicznego (luty 1988 r.).

    6 stycznia 1997 r. Jerzy Szczepkowicz zginął w wypadku ulicznym we Wrocławiu.*
Dr Szczepkowicz prawie nigdy nie używał swojego pierwszego imienia. Tak było zarówno w sytuacjach oficjalnych, jak i prywatnych.

Czasy pionierskie w obiektywie


[fot1.jpg]


1


[fot2.jpg]


2


[fot3.jpg]


3


[fot4.jpg]

4

Działalność naukowa

 • 1963-65: Konstrukcja translatora i systemu programowania MOST-1 dla komputera ODRA 1003.
 • 1966: Konstrukcja systemu dla maszyny cyfrowej ELLIOTT 803, sterującego pracą taśmy magnetycznej.
 • 1967-68: Konstrukcja translatora ALGOLu dla prototypu komputera ODRA 1204.
 • 1969: Konstrukcja zwartego systemu operacyjnego MASON dla komputera ODRA 1204. (MASON zajmował 1536 spośród 16 K komórek pamięci operacyjnej, podczas gdy elwrowski SOW -- 3072 komórki).
 • 1970: Konstrukcja systemu programowania ALGOL 1204 dla komputera ODRA 1204. (Praca wspólna z Krystyną Jerzykiewicz; ALGOL 1204 wykorzystano następnie w 150 instalacjach).
 • 1971: Konstrukcja systemu operacyjnego dla komputera ODRA 1204 z pamięcią bębnową.
 • 1972: Konstrukcja systemu programowania ALGOL 1204 dla komputera ODRA 1204 z pamięcią bębnową.
 • 1973-76: Konstrukcja drugiej, ulepszonej wersji wymienionego wyżej oprogramowania dla komputera ODRA 1204 z pamięcią taśmową u bębnową. (Pracę wykonał pięcioosobowy zespół po kierownictwem J. Szczepkowicza; jego indywidualnym osiągnięciem był m.in. nowy system operacyny MT 1204).
 • 1977: Konstrukcja assemblera oraz systemu operacyjnego dla polskiego minikomputera. (J. Szczepkowicz był konsultantem).
 • 1978-79: Liczne adaptacje, modyfikacje i ulepszenia brytyjskiego systemu programowania Pascal 1900 dla polskiego komputera ODRA 1305 i brytyjskiego ICL 1900.
 • 1980-81: Konstrukcja oprogramowania pozwalającego przenieść dane i programy w ALGOLu 1204 z komputera ODRA 1204 na ODRĘ 1305 lub ICL 1900.
 • 1986-90: Opracowanie dwóch podręczników Turbo Pascala dla mikrokomputerów klasy IBM PC.
 • 1991-96: Konstrukcja wielu narzędzi TEXowych, m. in. umożliwiających składanie i kodowanie grafiki w systemie emTEX 3.0.

Działalność dydaktyczna

Koronną specjalnością dra Szczepkowicza było programowanie komputerów. Z górą dwudziestu rocznikom studentów wykładał z maestrią:

 • programowanie,
 • wstęp do informatyki,
 • gramatyki formalne i języki,
 • konstrukcję translatorów,
 • podstawy systemów operacyjnych,
 • metodologię programowania.

Przez prowadzone przez Niego seminarium magisterskie przewinęło się kilkuset studentów. Ponad pięćdziesięciu z nich wykonało prace dyplomowe pod Jego kierownictwem.

Przez kilka lat dr Szczepkowicz był członkiem Zespołu Dydaktyczno-Wychowawczego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Techniki.

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (Szkolnictwa Wyższego)

 • 1990: nagroda indywidualna III stopnia za książkę Turbo Pascal 4.0
 • 1976: nagroda zespołowa III stopnia za oprogramowanie podstawowe maszyn cyfrowych
 • 1975: nagroda zespołowa III stopnia za książkę ALGOL 1204
 • 1970: nagroda indywidualna III stopnia za pracę doktorską

Nagroda Polskiego Towarzystwa Matematycznego

Nagroda dla młodych matematyków za prace z zakresu programowania maszyn matematycznych
w roku 1965.

Nagroda Polskiej Akademii Nauk

Nagroda Sekretarza Naukowego za udział w badaniach podstaw matematycznych systemów liczących i programowania w roku 1972.

Nagrody JM Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego

Nagrody za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną w latach: 1966, 1970, 1971, 1978, 1980, 1981, 1989, 1990.

Nagrody Dziekana Wydziału Mat.-Fiz.-Chem.

Nagrody za prace dydaktyczne i organizacyjne w latach: 1963, 1968.

Odznaczenie

Złoty Krzyż Zasługi w roku 1982.

Publikacje Jerzego Szczepkowicza

Książki

 1. O maszynach cyfrowych, praca zbiorowa, PWE, Warszawa 1968, str. 290.
 2. O maszynach cyfrowych, praca zbiorowa, wydanie drugie, PWE, Warszawa 1970, str. 290.
 3. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204. System programowania maszyny cyfrowej ODRA 1204, PWN, Warszawa 1971, str. 168.
 4. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204. System programowania maszyny cyfrowej ODRA 1204, wydanie drugie, PWN, Warszawa 1972, str. 168.
 5. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204. System programowania maszyny cyfrowej ODRA 1204, wydanie trzecie, PWN, Warszawa 1973, str. 168.
 6. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204. System programowania maszyny cyfrowej ODRA 1204, wydanie czwarte, PWN, Warszawa 1974, str. 168.
 7. J. Szczepkowicz, Turbo Pascal 4.0 z dodatkiem o wersji 5.0, WNT, Warszawa 1989, str. 318.
 8. J. Szczepkowicz, Turbo Pascal 5.0 z przykładami konstrukcji
  oprogramowania podstawowego
  , WNT, Warszawa 1990, str. 416.

Artykuły w czasopismach

 1. K. Sochacz (K. Jerzykiewicz), J. Szczepkowicz, A description of the AS-language for the Elliott 803 computer, Zastosowania Matematyki 9 (1968), 295-312.
 2. J. Szczepkowicz, On table-driven syntax-checking within an ALGOL compiler, Zastosowania Matematyki 11 (1969), 3-89.
 3. S. Paszkowski, J. Szczepkowicz, R. Wrona, R. Zuber, Uniwersytecki ośrodek obliczeniowy, Prace Nauk. Inst. Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, ser. Konferencje, nr 1 (1973), 45-49.
 4. J. Szczepkowicz, Programowanie obiektowe na przykładach drukowania i rysowania informacji w języku Turbo Pascal 6.0, Komputer w Szkole 7/8 (1991), 51-129.

Materiały konferencyjne

 1. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, Programming language MOL 1204, Sympozjum Jubileuszowe Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Dresden 1979.
 2. J. Szczepkowicz, R. Zuber, Informatyka na Uniwersytecie Wrocławskim, V Ogólnopolskie Seminarium Metodyczne Informatyki, Kraków 1980.
 3. J. Szczepkowicz, Programowanie obiektowe na przykładach drukowania i rysowania informacji w języku Turbo Pascal 6.0, Materiały konf. Informatyka w Szkole VII, s. 47-101, OFEK, Poznań 1991.

Raporty

 1. J. Kucharczyk, J. Szczepkowicz, ALGOL 4/5: Moduły w kodzie maszyny, Przykłady zastosowania, Rap. P-24, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, maj 1984 r., str. 24.
 2. J. Szczepkowicz, Pakiety TWindows i VPorts (wersja 2.0), Rap. P-43, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, maj 1990 r., str. 89.
 3. J. Szczepkowicz, Skład drukarski grafiki PCL i HP-GL/2 w systemie PC TEX 3.0, Rap. P-53, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, czerwiec 1992 r., str. 49.
 4. J. Szczepkowicz, Narzędzia wspomagające programowanie składu drukarskiego w systemie TEX, Rap. P-56, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, wrzesień 1992 r., str. 57.
 5. J. Szczepkowicz, Składanie i kodowanie grafiki w systemie emTEX 3.0, Raport P-57, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, marzec 1994 r.; wyd. drugie (rozszerzone): raport 01/97, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, kwiecień 1997, str. 107.
 6. J. Szczepkowicz, Składanie grafiki za pomocą programu dvips (5.58f) w środowiskach MS-DOS, NetWare i SunOS, raport 02/97, Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, kwiecień 1997, str.15.

Inne publikacje

 1. J. Szczepkowicz, Programowanie w kodzie wewnętrznym maszyny Elliott 803, CBKO, Gdańsk 1963, str. 66.
 2. J. Szczepkowicz, Programowanie w autokodzie MOST-1 dla MC ODRA 1003, WZE ELWRO, Wrocław 1964, str. 76.
 3. J. Szczepkowicz, A specification of the MOST-1 autocode for the ODRA 1003 computer, WZE ELWRO, Wrocław 1965, str. 71.
 4. J. Szczepkowicz, Programowanie w ODRA-ALGOLu dla maszyny cyfrowej ODRA 1204, CO PAN, Warszawa 1968, str. 98.
 5. J. Szczepkowicz, Programowanie w ODRA-ALGOLu dla maszyny cyfrowej ODRA 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1968, str. 98.
 6. J. Szczepkowicz, Programowanie w ODRA-ALGOLu dla maszyny cyfrowej ODRA 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1969, str. 98.
 7. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1970, str. 104.
 8. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, ALGOL 1204 (D), WZE ELWRO, Wrocław 1970, str. 35.
 9. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, Język symboliczny KOT i system obsługi MASON, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 1970, str. 98.
 10. J. Szczepkowicz, System obsługi MASON i MASON(D), WZE ELWRO, Wrocław 1971, str. 56.
 11. J. Szczepkowicz, System operacyjny MT 1204. Opis ogólny i instrukcja obsługi, WZE ELWRO, Wrocław 1975, str. 71.
 12. J. Szczepkowicz, System operacyjny MT 1204. Współpraca z programem roboczym, WZE ELWRO, Wrocław 1975, str. 62.
 13. J. Szczepkowicz, Testy techniczne taśm magnetycznych, WZE ELWRO, Wrocław 1975, str. 48.
 14. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, System programowania ALGOL 1204 (MT), WZE ELWRO, Wrocław 1975, str. 54.
 15. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, Programy pomocnicze systemu operacyjnego MT 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1975, str. 42.
 16. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, System programowania MOL 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1976, str. 230.
 17. K. Jerzykiewicz, J. Szczepkowicz, Generowanie i reprodukcja zapisów bibliotecznych system operacyjnego MT 1204, WZE ELWRO, Wrocław 1976, str. 28.
 18. Programowanie w języku ASM, praca zbiorowa, OBR CKSAiP MERA-ELWRO, Wrocław 1977, str. 77.

Przekłady

 1. Nowoczesne metody numeryczne, tłum. z ang. J. Szczepkowicz, PWN, Warszawa 1965, str. 264 (oryginał: Modern computing methods, 2nd ed., HM Stationary Office, London 1961).
 2. L. S. Goddard, Metody matematyczne w badaniach operacyjnych, tłumaczył z ang. J. Szczepkowicz, PWN, Warszawa 1966, str. 241 (oryginał: Mathematical techniques of operational research, Pergamon Press, Oxford 1963).
 3. B. van der Veen, Wstęp do teorii badań operacyjnych, tłumaczył z ang. J. Szczepkowicz, PWN, Warszawa 1970, str. 235 (przekład ang. oryg. holenderskiego: Introduction to the theory of operational research, Philips Technical Library).
 4. D. Gries, Konstrukcja translatorów dla maszyn cyfrowych, tłum. z ang. K. Jerzykiewicz i J. Szczepkowicz, PWN, Warszawa 1984, str. 664 (oryginał: Compiler construction for digital computers, John Wiley & Sons Inc., New York 1971).

Uroczystość nadania imienia J. Szczepkowicza sali nr 32

W dniu 27 września 2002 r. odbyła się uroczystość nadania imienia Doktora Jerzego Szczepkowicza sali wykładowej nr 32 w Instytucie Informatyki. W obecności ponad pięćdziesięciu osób (pracowników Instytutu, rodziny Jerzego Szczepkowicza, studentów i gości) JM Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego Prof. Zdzisław Latajka dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Jerzego Szczepkowicza, umieszczonej w sali Jego imienia. W krótkim wystąpieniu Rektor ciepło wspomniał o swoich osobistych kontaktach z Instytutem, jak również zapewnił o mocnym wsparciu władz rektorskich naszych starań o nowy budynek.
Prof. Stefan Paszkowski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, bezpośredni przełożony Jerzego Szczepkowicza w latach 1962-1979, w dłuższym wystąpieniu przypomniał Jego życiorys naukowy, zatrzymując się dłużej przy najważniejszych osiągnięciach.
Bardzo osobiste i emocjonalne wystąpienie Doc. Romana Zubera, bliskiego kolegi i - okresami - przełożonego Szczepkowicza, wzbudziło wsród wielu zebranych dobre wspomnienia sprzed lat.
Uroczystość zakończyło koleżeńskie spotkanie przy lampce wina.

Stanisław Lewanowicz

Uroczystość nadania imienia J. Szczepkowicza sali nr 141

W dniu 26 września odbyła się uroczystość nadania sali wykładowej nr 141 w nowej siedzibie Instytutu Informatyki imienia Doktora Jerzego Szczepkowicza. Dyrektor Instytutu, Prof. Krzysztof Loryś powitał przybyłych kilkadziesiąt osób - Jego Magnificencję Rektora, Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki, byłych i obecnych pracowników Instytutu, doktorantów, rodzinę Jerzego Szczepkowicza i zaproszonych gości. Prof. Stanisław Lewanowicz przypomniał karierę zawodowa i najważniejsze osiągnięcia Jerzego Szczepkowicza. Kulminacyjnym momentem uroczystości było odsłonięcie przez JM Rektora UWr. Leszka Pacholskiego tablicy pamiątkowej ku czci Jerzego Szczepkowicza, umieszczonej w sali noszącej Jego imię.
Krótkie wspomnienia o J. Szczepkowiczu wygłosili: Prof. Stefan Paszkowski z PAN, Jego bezpośredni przełożony w latach 1962-1979, następnie Prof. Władysław Narkiewicz, Dziekan Tomasz Rolski oraz Prof. Józef Łukaszewicz.
Uroczystość zakończyło koleżeńskie spotkanie przy lampce wina.

Stanisław Lewanowicz